Retseptid ja õpetused, Vein vanadest moosidest, Veinid

Marja- ja puuviljaveinid

Veini valmistamise Retseptpakk 25 L veini valmistamiseks
Pakend sialdab:
Kotike E –  Puhas spetsiaalpärm 8 g
Kotike B –  Pärmi toitesoolad 10 g , toiteaine pärmile
Kotike A –  Pektoensüüm 5g (pektolas)
Kotike H-  Käärimise peataja 10 g ( vajalik selleks, et vein ei läheks enam käärima, kui on soov veini magusamaks timmida)
Kotike J –  Selitusaine 15g (sootaimedehape leidub jõhvikats ja pohlades)
Kotike K –  Selitusaine 10 g (zelatiin)

NB! panen kirja veini valmistamiseks õpetuse, nagu seda ise teeme. Arvan, et see on vähe lihtsam. Retseptpakis olev õpetus on natuke erinev, kuid mõlemad õpetused on õiged. Tuleb valida, milline on käepärasem.

KASUTUSJUHEND
Oluline on meeles pidada, et kogu varustus, mis puutub kokku valmistamisega, on hoolikalt puhastatud. Puhasta VWP puhastus/desinfitseerimis vahendiga.
PUUVILJADE ETTEVALMISTAMINE
Puuviljad või marjad tuleb puhastada vartest (soovi korral ka südamikest), hoolikat pesta ja purustada.
Fruktid tuleb kallata kärimisnõusse ja lisada 5 liitris kuumas vees lahustatud pool suhkru kogusest ning külma vett niipalju, et täituks 20 – 24 liitrit. Jälgi, et segu temperatuur oleks 22-25 C. Lisa kotikeste A ja B sisu ning pool E kotikesest. Sega lahustumiseni. Sulge ämber kaane japoolenisti veega täidetud kääritustoruga (pudel kummikorgi ja mulksutajaga). Lase käärida 5 päeva ja sega puuviljamassi 1 kord päevas.
PÄRAST  5 PÄEVA
Kurna veinimahl läbi kurnamisriide (vaata tarvikute juurest kurnamikott ja rest) teise puhtasse nõusse. Allesjäänud massi võib vedeldada 4 liitri keeva veega ja lasta jahtuda 22-25C. Seejärel kurnata samamoodi. Ise olen 1 kord kurnanud, kuna maitseomadust see eriti ei muuda.
Sega juurde ülejäänud suhkur, lisa sooja vett, et täituks 20-24 liitrit, Jälgi, et kogu segu temperatuur oleks 22-25 C ja sega juurde pool kotikese E sisust. Sulge kaane ja poolenisti veega täidetud kääritustoruga.
KÄÄRIMINE 
4-6 nädala pärast on veini käärimine tõenäoliselt lõppenud. Kääritustoru enam ei mulksu. Hea on mõõta hüdromeetriga. Kui hüdromeetri näit. on 0 või vähem ja see ei ole ühe ööpäeva jooksul muutunud, siis on käärimine lõppenud. Dessertveinidel võib jääda ka ülespoole 0.
Kui vein on valmis käärinud tuleb käärimisnõu tõsta kõrgemale ja sifoonvooliku abil villida teise puhtasse nõusse, et vabaneda põhjasettest. Jälgi , et põhjasete ei tuleks kaasa.
SELGINEMINE
Lisa kotikese H sisu (käärimis peataja), võta kaanelt ära kääritustoru ja sulge ämber  kaanega. Kaanel olev auk kata pöidlaga ja loksuta hästi tugevasti niikaua kuni kogu süsihappegaas on eraldunud Sagedasti tuleb pöialt ära võtta, muidu lööb kaane pealt ära. Algul kaob vaht kiiresti. Kui vaht hakkab veinile püsima jääma, on märk sellest, et süsihappegaas on väljas. Võib lasta umbes 15 min seista ja uuesti loksutada.
Kui oled veendunud ,et süsihappegaas on väljas lisa kotike J ning raputa taas korralikult, nagu ennegi.
Seejärel lisa kotike K ja jällegi sama protseduur.
Tööd nõudev, kuid ilmtingimata vajalik täiesti kirka veini saamiseks
Meie kasutame akvaariumi pumpa. Liame kotikese H ja laseme käia 15 min, siis kotike J ja jälle 15 min ning seejärel kotike K ja laseme veel käia 45 min.
Nüüd tuleb vein panna jahedamasse ruumi  10-15 C selginema. Nädalaga peaks vein selge olema. Kui jahedat ruumi ei ole selgineb vein ka toatemperatuuril, kuid vähe kauem.
Kui vein on kristallselge, siis tõsta nõu kõrgemale, võta kaan ära ja lase veinil rahuneda, et põhjasete ei lenduks. Seejärel villi vein puhtasse nõusse. Jälgi, et põhjasetet kaasa ei tuleks. Maitse veini. Kui tundub, et vein on liiga hapu on nüüd võimalus järelmagustamiseks.Vaata häid nõuandeid 8.
LAAGERDAMINE
Vein tuleb nüüd vilida korralikult puhtaks pestud pudelitesse või 5 liitrisesse kraaniga
bag & box-i. 1-3 kuud laagerdamist parandab veini maitset. Korgiga pudelites laagerduv vein tuleb hoida pikali asenis, nii et kork ei kuivaks. Värske ja terav maitse, mis võib noorel veinil olla, kaob juba mõnenädalase laagerdumisega. Kvaliteet ja bukett paraneb märkimisväärselt pärast mõnekuulist laagerdumist.

HEAD NÕUANDED
1) Vein ei mulksu
Enamikel juhtudel põhjustatud lekkimisest käärimistoru ja kinnituse või kääsimisanuma avause juures. Ka kaan võib olla halvasti kinni surutud või koguni katkine.Samuti võib olla põrand külm, siis tuleb midagi alla panna.Kui pinnal on vahtu, siis käärimine toimub. Kolme hüdromeetrimõõtmisega saad kontrollida käärimise kiirust.Loetud väärtus peab olema iga päevaga madalam. Kontrollima peaks 2-3 päevase vahega. Kui väärtus on muutumatu, on käärimine peatunud. Põhjus võib olla pärmis. See võib olla liiga sooja vee lisamise tõttu. Kui pärast pärmi lisamist kahe ööpäeva jooksul ei paista aktiivsust veinimahlas,siis tuleb lisada kotike RESTARTI ja segada veinile juurde või käivitada  eelkultuuriga vastavalt headele nõuannetele 2.
2) Eelkultuur
3 dl veinimahla segatakse 3 dl veega veinipudelis ja lisatakse pool kotti uuest veinipärmist. Pane puuvillalapp või midagisarnast avause ette. Pärast 2-3 päeva , kui tugev käärimine on käimas, vala eelkultuur käärimisnõusse.
3) Käärimise tingimused
Käärimine peab soovitavalt käima ca 10 päeva konstantsel tempeatuuril 22-25 C tuuletõmbuseta kohas ilma päikeseta pealepaistmiseta. Kui temperatuur on madalam, tuleb arvestada pikema käärimisajaga. Halb käärimisaktiivsus algfaasis võibolla tingitud vähesest süsihappegaasi olemasolust mahlas. Sel juhul villi mahl ümber ja “kärbi” sifoontoru, nii et see tilgubaeglaselt.
4) Käärimise katkemine
Segu on valmiskäärinud ja “mulksumine ” on katkenud. Moodustuv vahukiht on paigal, pruun “mustuserant” võib olla anuma siseküljel ja segu ei ole enam magus. Kasuta alati hüdromeetrit (käärimise mõõdikut) , vaata häid nõuandeid 1. Vein peab valmis käärima ise ja seda ei tohi katkestada. Mida pikm käärimine , seda kuivem vein. Täiesti ärakäärinud vein on tavaliselt kuiv, seega saad magustada vastavalt oma maitsele.
5. Vein ei selgine
Võib sõltuda veest. Villi vein ümber mõnepäevase intervalliga.Ole hoolikas süsihappegaasi valjaraputamisega, kuna see takistab veini selginemist. Võibkasutada ka veel kord selitusainet. Viimane võimalus on kasutada filtriaparaati.
6. Veinil on pärmi maitse
Tegelikku viga ei ole. Veinis võib olla süsihappegaasi sees. Raputa see välja või teosta ümbervillimine ja “kärbi” sifoontoru, et ei toimuks aeglane tilkumine.
7. Vein on liiga magus
Viga. Käärimine on katkenud liiga vara. Proovi käärimine taaskäivitada restardi või eelkultuuri kasutades. Kui käärimine on juba peatunud, sega vein kuiva veiniga või lisa sidrunihapet, et tekiks happelisus, maksimaalselt 50 g/ 25 liitri kohta. Kui soovitakse teravamat veini, lisa tanniini ca 2g/ 25 liitri kohta.
8) Vein on liiga hapu
Ebatavaline viga. Võib muuhulgas olla põhjendatud süsihappegaasist, raputa see välja.Muul juhul magusta suhkruga ja kasuta selleks hüdromeetrit. Võta algul 2 l kannu veini ja hakka seda magustama, ise maitstes. Kui tundub, et on paras, mõõda hüdromeetriga ja jäta näit meelde. Alles seejärel võid kogu veini hakata magustama, aluseks võttes eelnev näit, mille jätsid meelde. 100 g suhkrut 20 liitri kohta annab hüdromeetril 2 krradilise tõusu.
9) Veinil on kõrvalmaitse
See võib olla oksüdeerunud, veiniga on kokku puutunud liiga palju õhku. Veiniväävli lisamine pidurdab protsessi.  Kui oksüdeerimine ei kao, on vein lõplikult nässus.

ÕUNAVEIN
12 kg õunu
1 kg pihlakamarju
5,4 kg suhkrut (kange dessertvein 14-16 %)
Pese puuviljad. Lõika õunad koos seemnete ja koortega väikesteks tükkideks. Purusta pihlakad.  Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.

ÕUNASIIDER
20 L õunamahla (ei soovita lisada vett, kuna maitse jääb liiga nõrgaks)
0,6 kg suhkrut
Kalla mahl käärimisnõusse. Lahusta suhkur ning kotikeste A, B ja E sisu mahlas. Jälgi, et segu temperatuur oleks 25-30 C .Sulge anum koos kääritustoruga, mis on poolenisti veega täidetud Käärimise lõppedes ei ole vaja veinisegu ümber kurnata ja ei lisata ka kotikese sisu H. Lisada tuleb kotikese sisu J ja seejärel hästi tugevasti mitmeid kordi loksutada ning samuti toimida kotikese K lisamisel. Loksutamine vajalik selleks,et süsihappegaas eralduks ja vein selgineks.
Kui vein on selginenud kurnatakse kirgas osa sifoontoru abil teise anumasse ja põhjasade visatakse ära. Lisatakse lõplik suhkru kogus, et tekiks süsihappegaas pudelitesse villimisel. Kasuta selleks sampuse pudeleid. Süsihappe tekkimiseks vajaminev suhkru kogus on 100 g suhkrut = 12,5 liitrit veini.

KIRSIVEIN
8 kg kirsse ( 2 kg kirsse võib asendada 4 kg punasesõstardega ja lisada 200 g suhkrut – värskemaitseline vein)
5,4 kg suhkrut
Kasut. hilist sorti kirsse. Purusta marjad ja jäta kivid sisse. Parema maitse saad, kui võtad 2 dl kive purusta need ja sega marjadega.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi. Mitte 5 päeva vaid 2-3 päevase käärimise järel kurna marjad ja kivid välja ning järgmise 4 päeva jooksul loksuta segu mõned korrad päevas. 30 min pärast loksutamist võib käärimine olla väga intensiivne ja pritsida nii seintele kui põrandale. Katke need!
Veini maitseomadused paranevad pudelites säilitamisel. Võib ka kohe juua peale valmimist.

Maasikavein
5 kg maasikaid
5,6 kg suhkrut
Korja valminud ja ülevalminud maasikaid, siis saad peale paarikuist laagerdamist kerge nauditava veini. Vähe valminud marjad nõuavad poole aastast laagerdamist ja
maitse on tugevam. Purusta maasikad. Kalla purust. marjad käärimisnõusse.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.
Esimese 3 päeva jooksul, kui vein käärib, tuleb peale vaht, mis tuleb segada veini sisse.
Seda sellepärast,et vein omandaks tugeva maitse.

Meevein
6 kg mett
10 sidrunit
nelki ja ingverit
Segada mesi ja sidrunimahl käärimisnõusse. Lisada sooja vett 20-25 C. Lagusta segusse  kotikese A, B ja E sisu. 3 päeva jooksul loksutada või segada tugevalt mõned korrad päevas. Jätka alguses antud õpetuse järgi.
Lisame ka ühe klassikalise retsepti tugeva ja erilise maitse omandamiseks.
Keeta 10 nelki ja 25 g ingverit 1 liitris vees. Keetmise aeg sõltub sellest, kui tugevat maitset soovitakse. Lisada kurnatud puhas vedelik enne kui lisatakse kottide A, B ja E sisu.

Murelivein
10 kg mureleid
5,6 kg suhkrut
Puhasta hästivalminud murelid kividest. Purusta puhastatud murelid ja kalla käärimisnõusse.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.
NB! Vein võib käärida väga tugevalt ja pritsida üle ääre. Kata seinad kilega. Resultaadiks tuleb sellegipoolest värskemaitseline vein, mis ei ole mureli ega kirsimaitseline.

Musta-ja punasesõstra vein
6 kg sõstraid
6 kg suhkrut
Parema tulemuse saad kui paned pooleks mõlemaid sõstraid. Pressi küpsed ja puhtad marjad ning kalla need käärimisnõusse.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.

Mustsõstravein
6-8 kg mustisõstraid ( võibka vähem, kuid mitte alla 5 kg, 8 kg-ga jääb minuarust natuke vänge)
4-6 kg suhkrut ( 4 kg 11% kange, 6 kg 14 % kange)
Jätka veinivalmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.
Mustika ja pohlavein
6 kg mustikaid
4 kg pohli
6 kg suhkrut
Purusta marjad ja kalla kääritamisnõusse
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.

Palsternakivein
7,8 kg palsternakke
2,2 kg rosinaid
4,5 kg suhkrut
25 g sidrunihapet
Keeda palsternakid 9 liitris vees pehmeks nii et neid saab lõigata tavalise lauanoaga. Kurna palsternakid välja ja kalla keeduvedelik käärimisnõusse. Kalla hakitud rosinad ja sidrunihape käärimisnõusse ning lisa keeva vett, et täituks 12 l. segu.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.
Nõuab pikaajalist laagerdamist, et saada täiuslikku mineraalmaitse omadustega veini.

Pihlakavein
4 kg pihlakaid
2 kg kibuvitsamarju
9 banaani (keskmise suurusega, valmis)
1 kg rosinaid
5 sidrunit
3,5 kg suhkrut
Puhasta ja pese pihlakad ning kibuvitsad. Purusta kergelt. Aseta pihlakad, kibuvitsad, sidrunikoored (mitte valge osa), samuti kooritud ja tükeldatud banaanid suurde kastrulisse. Täida veega niipalju, et kataks fruktid. Kuumuta kaane all kuni ca 80 C umbes 30 min. NB! Mitte keeta, siis läheb maitse kibedaks. Kalla keeduvedelik käärimisnõusse, lisa rosinad ja sidrunimahl. Lisa juurde keeva vett, et täituks 12 liitrit. Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.
Pihlakavein vajab ühe aastast laagerdamist, siis on tal täiuslik ja hea maitse. Serveeritakse külmalt nagu aperatiivi.

PIRNIVEIN
12 kg pirne ( võib ka 6 kg ja 6 kg punaseid sõstraid – saab parema maitse)
5,4 kg suhkrut
Pesta, puhastada ja tükeldada või purustada fruktid Parem on kasutada mahlapressi, et pirni maitse pääseks esile. Kalla need käärimisnõusse.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.

Ploomivein
10 kg ploome
6kg suhkrut dessertvein(võib ka vähem panna näit. 3 kg naturaalvein)
Puhasta ploomid kividest ja purusta ploomid ühtlaseks massiks ning kalla käärimisnõusse.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.

Pohlavein
10 kg pohli
6 kg suhkrut
Purusta marjad ja kalla kääritamisnõusse.Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi. Kuid mite 5 päeva vaid 2-3 päeva pärast kurna marjad segust välja.

Porgandivein
6 kg porgandeid
1 kg purustatud nisu
2 kg rosinaid
6kg suhkrut
25g sidrunihapet
Keeta hilised porgandid (kuna neil on tugevam maitse) 8-9 liitris vees pehmeks. Kurna porgandid välja ja kalla keeduvesi käärimisnõusse. Lisa purustatud nisu, rosinad, sidrunihape ja lisa niipalju keeva vett, et täituks 12 liitrit. Jätka Veinivalmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi. Ainult, et segada või loksutada tugevasti paar korda päevas,mitte 1 kord . Kui tekib peale paks vahukord 1 cm tuleb see ära riisuda

Rabarberivein
5 kg rabarbereid
6 kg suhkrut
Kasuta ainult noori rabarbereid ( enne kui lähevad puiseks). Kui soovid kasut. hilisemaid rabarbereid (peale jaanipäeva) tuleb neid vees leotada.
Kui on võimalus kasut. mahlapressi , siis pressi mahl .
Kui ei ole mahlapressi, siis tükelda rabarberid
Jätka veini retseppakis oleva õpetuse järgi. Ainult kurna rabarberid välja juba 1-2 päeva pärast mitte 5 päeva pärast.
NB! Vanades retseptides on öeldud, et rabarberites leiduv sinihape võetakse välja kaltsiumiga. Tegelikult on sinihape põhiliselt lehtedes ja on väga ohutu nendes väikestes kogustes. Kui rabarberites sinihapet üldse ei oleks oleksid rabarberid väga vesise ja ebameeldiva maitsega.

Rabarberi vahuvein
9 kg rabarbereid
1 kg rosinaid
5 apelsini
3,5 kg suhkrut
Pese fruktid.Koori apelsinid ja lõika rabarberid tükkideks. Kalla rosinad ja apelsinikoored käärimisnõusse ja lisa 12 liitrit keeva vett. Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi, ainult H kotikest ära kasuta.
Lase veinil laagerduda klaasist pudelis 6 kuud. Lahusta juurde 300 g suhkrut . Lase seista soojalt kuni algab käärimine (tavaliselt mõned tunnid).
Pane vein sampuse pudelitesse, sulge spets plastkorkidega ja kinnita traatümbristega
(nagu sampus ikka). Laagerda soojalt 1 nädal ja lase jahedalt seista 6 kuud.

Rosinavein
8 kg rosinaid
2,5 kg fariinisuhkrut e. Roosuhkrut
25 g sidrunihapet
Pane rosinad ja sidrunihape käärimisnõusse.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.
Sega tugevalt mitu korda päevas kuni algab tugev käärimine. Käärimine peab seisma jääma umbes +10 –ne juures. (kasuta hüdromeetrit). Laagerda veini väga soojalt 6 kuud kuni 50 C juures. Siis saab vein iseloomuliku Madeira maitse. Edasi tuleb veini laagerdada jahedalt. Vein on valmis umbes 1 a pärast.

Salativein
5,5 kg salatit
6,5 kg suhkrut
25 g sidrunihapet
Rebi salatilehed suurteks tükkideks ,pane suurde kastrulisse ja kalla peale vett,et lehed oleks kaetud ning keeda nõrgal tulel 15 min. Kurna lehed välja ja kalla käärimisnõusse ning lisa vett, et täituks 12 liitrit segu. Lahusta segusse sidrunihape .
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.

Talvevein
1 kg purust nisu
1 kg kuivatatud viigimarju
2 kg datleid
2kg rosinaid
3kg suhkrut
Lase nisul liguneda üle öö 2 liitris külmas vees. Haki viigimarjad ja datlid. Kalla vesi nisudelt ära. Pane datlid, viigimarjad, rosinad ja nisu käärimisnõusse.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.
Veini laagerduse aeg on 6-12 kuud.

Tikrivein
5kg tikreid
5kg suhkrut
Võta 2 kg just valminud ja 3 kg hästi küpsenud tikreid ning tükelda need. (Ei juhtu midagi, kui kõik tikrid on ühepalju küpsenud). Kalla purustatud tikrid kääritusnõusse. Jätka veini retseptpakis oleva õpetuse järgi. Veini võib juua ka kohe, kuid parema tulemuse saab peale 1. aastast laagerdumist

Vaarikavein
10 kg vaarikaid (või 5 kg vaarikaid ja 5 kg karumurakaid)
5  kg suhkrut
Kasuta meelsasti kombinatsiooni vaarikatest ja karumurakatest (vaata alt) Kui marjad pole valminud üheaegselt, võib sügavkülmutada esimesed valminud marjad. Pressi marjad mahlapressiga või lihtsalt purusta ja kalla käärimisnõusse. Jätka veini retseptpakis oleva õpetuse järgi.
Kahjuks maitse ja värv võib jääda lahjaks, kui vein on tehtud ainult vaarikatest (eriti aiavaarikatest). Et maitset hapukamaks saada võib peale valmimist lisada oma naitse järgi sidrunihapet. Ka soovitatakse pooled vaarikatest asendada karumurakatega, et sada parem resultaat. Tulemuseks on tugevamaitseline  magus dessertvein.
Teine variant, mida oleks hea proovida on osa vaarikaid asendada punaste sõstartega

Valgesõstra vein
7 kg valgeid sõstraid
2,6 kg suhkrut
Marjad peavad olema täiesti küpsed ja puhastatud. Purusta marjad ja kaalla need käärimisämbrisse. Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.
Märkad, et sellest tuleb lahja vein vähese suhkru koguse tõttu. Kuna suhkrut on vähe pääseb täielik õige aroom esile. Muidugi võib tarvitada kohe, kuid parema maitse saab peale laagerdumist.

Viigimarja ja Kibuvitsavein
4,5 kg viigimarju
kg kibuvitsamarju ( kuivatatult )
kg suhkrut
Pese ja puhasta viigi- ja kibuvitsamarjad ning tükelda need väikesteks tükkideks. Kalla need kääritamisnõusse. Jätka õpetuse järgi, mis on veini valmistamise retseptpakis.

Viinamarja vein
10 kg viinamarju
4 kg suhkrut
Kasuta ainult selleks mõeldud hapusid viinamarju.Puuviljaletilt saadavad viinamarjad ei sobi heast maitsest hoolimata veini valmistamiseks.
Pressi puhastatud ja pestud marjad ja kalla käärimisnõusse. Jätka õpetuse järgi, mis on veinivalmistamise retseptpakis.

Virsiku ja tikrivein
2 kg tikreid
3 kg virsikuid
6 kg suhkrut (dessertvein), 4kg (lauavein)
Tükelda tikrid ja virsikud ning kalla kääritusnõusse. Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi. Resultaadiks tuleb vaga hea vein, mis ei ole üldse tikri ega virsikumaitseline.
Võib ka valmistada kerget lauaveini. 3 kg tikreid ja 3 kg virsikuid ning 4 kg suhkrut . Veini ei pea laagerdama vaid võib kohe peale selginemist tarvitada. Vein võib olla roosa või valge olenevalt tikrite värvusest.

Virsikuvein
1,2 kg kuivatatud virsikuid
2,3 kg rosinaid
2,3 kg banaane
5 kg suhkrut
Kalla hakitud virsikud ja rosinad käärimisnõusse. Lisa juurde 12 L keeva vett ja lase seista 5 tundi. Järgmisel päeval koori ja tükelda banaanid ja kuumuta neid 2 liitris vees 20 min .(ära keeda).Kurna banaanid välja ja kalla keeduvedelik käärimisnõusse. Lahusta juurde 200g suhkrut. Jälgi, et segu temperatuur oleks 20-25 C. Sega juurde kotikeste A ja B sisu ning pool kotikese E sisust ( ülejäänud lisatakse hiljem).
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.

Võilillevein
10-15 liitrit võilille õisi
8 sidrunit
2 kg rosinaid
5 kg suhkrut
Korjata päikesepaistelisel päeval puhtast kohast ilma varreta võililleõisi, õied peavad olema täiesti avatud, et keskel ei oleks enam kinnist õielehtede ringi. Pesta kergelt läbi, nõrutada ja võtta rohelised nupsud küljest ära käega keeravat liigutust tehes. Kui teha nuttidega koos, siis pidi vein  tulema roheka värvusega ja veidi kibe. Võilille puhastatud õielehti tuleb kuumutada keemiseni umbes 5 liitris vees ja lasta seista 1 ööpäev. Kurna võilille õied välja ja kalla vedelik kääritusämbrisse , lisa juurde tükeldatud koortega sidrunid ja rosinad.
Jätka veini retseptpakis oleva õpetuse järgi.

Laukapuumarjavein
6kg laukapuumarju
5,6 kg suhkrut
Korja külmavõetud marju või pane marjad sügavkülma, et need külmuks. Kõige tähtsam on see, et marjad oleks valmis. Purusta marjad kalla need käärimisnõusse. Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.

Laukapuumarja ja banaanivein
kg laukapuumarju (või 0,5 kg kuivatatud)
3 kg banaane
7 kg purustatud nisu
kg suhkrut
25 g sidrunihapet
Pane laukapuumarjad ja nisu (mitte jahu) käärimisnõusse.Lisa juurde kuuma vett, et marjad ja nisu oleks kõik kaetud. Pane käterätik nõu peale ja lase seista üle öö. Järgmisel päeval kuumuta tükeldatud banaane 3 liitris vees 20 min. Kurna banaanid välja ja kalla keeduvesi käärimisnõusse ja lisa sidrunihapet ning kuuma vett, et täituks 12 liitrit.
Jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.

Kibuvitsamarja vein
7 kg kibuvitsamarju
4 kg sidrunit
6 kg suhkut (dessertvein), 4 kg 10-11% kange vein
Purusta kibuvitsamarjad enne vette panemist ( 7 kg vastab 1,6 kg kuivatatud marju).
Kivid jätta sisse. Sulatada pool suhkrust 5 liitris kuumas vees ja kalla need marjadela. Lisa sidrunitest pressitud mahl ja vett niipalju, et täituks 20-24 L segu. Jägi, et kogu segu temperatuur oleks 25-30 C. Seejärel lisa Retseptpakist A, B ja pool E kotikese sisust ning lase käärida 5-6 päeva. Edasi jätka veini valmistamise retseptpakis oleva õpetuse järgi.